Jak wybrać dobrą gitarę klasyczną dla osoby początkującej?

Home / Jak wybrać dobrą gitarę klasyczną dla osoby początkującej? - Listopad 17, 2016 , by admin

Dla profesjonalisty wybór odpowiedniej gitary klasycznej to sprawa honoru. Ten proces ma trwać, a decyzja ma być całkowicie świadoma i korzystna. Jednak początkująca osoba rzadko, kiedy słyszy różnicę między gitarą klasyczną a akustyczną. Jak więc wybrać taką, która nie utrudni nauki i będzie spełniać oczekiwania każdej początkującej osoby?

Gitara klasyczna i jej cechy techniczne

Każdy instrument ma pewne charakterystyczne cechy. W przypadku gitary klasycznej można wyróżnić kilka najważniejszych, na które właśnie powinno się zwrócić uwagę, kiedy kupuje się swój pierwszy egzemplarz. Dla amatora na pierwszy rzut oka rzuca się inny kształt pudła rezonansowego niż przy gitarze akustycznej czy elektrycznej. Poza tym pudła wysokiej jakości są bardzo lekkie. Kiedy przyjrzy się uważniej to widać, że posiada ona inne struny, niż gitara akustyczna. Wszystko przez to, że współczesne gitary klasyczne wyposażone są w struny nylonowe. Warto wiedzieć, że to właśnie dzięki nim gitara klasyczna ma tak ciepłe brzmienie. Inną wyróżniającą cechą jest to, że gryf jest nieco szerszy (ok. 1 cm). Z kolei mostek jest kawałkiem drewna, na której znajdują się struny, które trzeba do niego przywiązać.

Jak wybrać dobrą gitarę klasyczną – czyli złote zasady, których warto się trzymać

Zazwyczaj najważniejszym czynnikiem decydującym o kupnie gitary jest kwestia finansowa. Nie poleca się, aby osoba początkująca wydawała zbyt dużo pieniędzy na pierwszą gitarę. Jednak działa to też w odwrotną stronę, zbyt tani instrument równa się ze słabą jakością, gorszym brzmieniem i wolniejszymi postępami w nauce. Najpowszechniejszą opcją wybieraną przez gitarzystów jest rozmiar ¾, przynajmniej kiedy chodzi o dorosłą osobę. Dla dzieci lub młodszych nastolatków lepszym rozwiązaniem będzie 1/2, ¼, lub 1/8. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że tego typu instrumenty są odrobinę gorsze jakościowo, jednak wystarczające dla wieku osoby początkującej.

Sam wygląd wizualny gitary powinien być odpowiedzią też, czy warto ją kupić, czy nie. Nie powinna zawierać zarysowań, gryf nie może być skrzywiony z powodu strun, a brzegi progów muszą być proste. Co ciekawe, nawet nieodpowiednie i nierównomierne nałożenie lakieru na pudło rezonansowe ma wpływ na dźwięk całej gitary, dlatego warto zwrócić też na to uwagę.

Osoba początkująca wbrew pozorom powinna udać się po swoją gitarę osobiście do sklepu muzycznego. Zamawianie przez Internet nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, jeśli istnieje możliwość zabrania ze sobą innej osoby, która będzie znała się na tym instrumencie, to należy tak postąpić. W innym przypadku warto otwarcie porozmawiać z osobą sprzedającą, która powinna mieć potrzebną wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Porady:

  • nauka gry na gitarze
    Prosta nauka gry na gitarze

    Gitara to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych na świecie. Instrumenty podobne do gitary znane są już sprzed pięciu tysięcy lat. Zazwyczaj posiada sześć strun, choć nie jest to regułą i można je spotkać w przeróżnej konfiguracji. Obecnie w dobie automatyzacji gitary zazwyczaj wykonywane są maszynowo, jednak nadal te najbardziej cenione […]

  • gitara
    Jak wybrać dobrą gitarę klasyczną dla osoby początkującej?

    Dla profesjonalisty wybór odpowiedniej gitary klasycznej to sprawa honoru. Ten proces ma trwać, a decyzja ma być całkowicie świadoma i korzystna. Jednak początkująca osoba rzadko, kiedy słyszy różnicę między gitarą klasyczną a akustyczną. Jak więc wybrać taką, która nie utrudni nauki i będzie spełniać oczekiwania każdej początkującej osoby? Gitara klasyczna […]