Prosta nauka gry na gitarze

Home / Prosta nauka gry na gitarze - Listopad 17, 2016 , by admin

Gitara to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych na świecie. Instrumenty podobne do gitary znane są już sprzed pięciu tysięcy lat. Zazwyczaj posiada sześć strun, choć nie jest to regułą i można je spotkać w przeróżnej konfiguracji. Obecnie w dobie automatyzacji gitary zazwyczaj wykonywane są maszynowo, jednak nadal te najbardziej cenione i najlepsze jakościowo są wykonane w całości ręcznie.

Gra na gitarze polega na uderzaniu opuszkami palców lub specjalną kostką w struny gitary, które są odpowiednio naciągnięte. W dawnych czasach struny były wykonywane z jelit. Obecnie stosuje się struny nylonowe lub stalowe. Gitara to bardzo wdzięczny i sympatyczny instrument. Idealna na biwak lub wycieczkę namiotową. Często grupy osób zbierają się przy rozpalonym w nocy ognisku i grając na gitarze tańczą i śpiewają. Sprawny muzyk potrafi odtworzyć każdy utwór, a za pomocą różnych technik potrafi nadać utworowi dowolną interpretację i melodyczność.

Jakie wyróżniamy rodzaje gitar?

Najczęściej spotykaną gitarą jest gitara akustyczna. Źródłem dźwięku jest pudło rezonansowe i nie wymaga żadnych dodatkowych wzmacniaczy. Kolejnym typem gitar są gitary klasyczne. Najlepiej nadaje się do wykonywania utworów muzyki klasycznej, choć sprawny muzyk potrafi na niej zagrać tak naprawdę każdy utwór. Oprócz dwóch głównych typów gitar wyróżniamy jeszcze: gitarę barokową, elektryczną, basową, elektroklasyczną, a nawet gitary wielogryfowe. Aby gitara wydawała pożądane dźwięki należy ją odpowiednio nastroić. Istnieją różne metody strojenia gitar. Obecnie istnieje wiele urządzeń, które rejestrując dźwięk konkretnej struny wskazują, czy należy ją dokręcić, czy też odkręcić. Najczęściej spotykany strój gitary, to strój klasyczny wykorzystywany we wszystkich gatunkach muzycznych.

Czy nauka gry na gitarze jest wymagająca?

Nauka gry na gitarze wymaga sprawnej koordynacji obydwu rąk. Dla początkującego ucznia stanowi to nie lada wyzwanie. Na początku wydaje nam się, że myśląc o jednej ręce nie potrafimy zapanować nad drugą. Oczywiście da się to wypracować, jednak wymaga mnóstwo samozaparcia i czasu. Na początku warto wybierać łatwe i proste utwory, które nie będą sprawiały nam trudności. Z czasem, gdy je opanujemy można zacząć sięgać po bardziej zaawansowane aranżacje piosenek. W młodym wieku warto udać się do szkoły muzycznej, gdzie będziemy mogli od małego uczyć się gry na gitarze. Jeżeli nie kwalifikujemy się do tego systemu edukacji z uwagi na wiek można skorzystać z ofert profesjonalnych nauczycieli gry na instrumencie. Cena za godzinę nauki jest różna w zależności od miasta i stopnia zaawansowania. Z reguły waha się od 30 do 80 złotych za godzinę lekcyjną. Oczywiście należy pamiętać, że nauczyciel nie wykona pracy za nas. Większość umiejętności nabywamy w domu ćwicząc zadane lekcje i utwory.

Dla wielu osób gra na gitarze staje się pasją na całe życie. Stanowi również sposób na zarabianie pieniędzy. Najlepsi gitarzyści w zespołach potrafią zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście wymaga to lat praktyki, jednak to czego się nauczymy zostaje z nami na całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze Porady:

  • nauka gry na gitarze
    Prosta nauka gry na gitarze

    Gitara to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych na świecie. Instrumenty podobne do gitary znane są już sprzed pięciu tysięcy lat. Zazwyczaj posiada sześć strun, choć nie jest to regułą i można je spotkać w przeróżnej konfiguracji. Obecnie w dobie automatyzacji gitary zazwyczaj wykonywane są maszynowo, jednak nadal te najbardziej cenione […]

  • gitara
    Jak wybrać dobrą gitarę klasyczną dla osoby początkującej?

    Dla profesjonalisty wybór odpowiedniej gitary klasycznej to sprawa honoru. Ten proces ma trwać, a decyzja ma być całkowicie świadoma i korzystna. Jednak początkująca osoba rzadko, kiedy słyszy różnicę między gitarą klasyczną a akustyczną. Jak więc wybrać taką, która nie utrudni nauki i będzie spełniać oczekiwania każdej początkującej osoby? Gitara klasyczna […]